رز

اهنگ وطنم

نام جاوید وطن...... صبح امید وطن.......جلوه کن در آسمان.............همچو مهر جاودان
وطن ای هستی من .........شور و سرمستی من .......جلوه کن در آسمان.....همچو مهر جاودان
بشنو سوز سخنم.....که همآواز تو منم ..... همه جان و تنم ..... وطنم، وطنم، وطنم، وطنم
بشنو سوز سخنم.....که نوا گر این چمنم.....همه جان و تنم.....وطنم، وطنم، وطنم، وطنم
همه با یک نام و نشان..... به تفاوت هر رنگ و زبان..... همه شاد و خوش و نغمه زنان
ز صلابت ایران جوان…….ز صلابت ایران جوان.....ز صلابت ایران جوان

 

می گویند  این اهنگ نخستین سرود ملی ایران بوده که

در زمان مظفرالدین شاه نواخته شده است .

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 این تصنیف اولین سرود ملی‌ ایران، ساختهٔ آهنگساز فرانسوی، Alfred Jean Baptiste Lemaire است  که برای اولین بار با اجرای ارکستر ملل، به رهبری پیمان سلطانی در ایران به روی صحنه رفت. شعر آن سرودهٔ بیژن ترقی‌ می‌باشد.
        در این پست دو اجرای تصویری از این تصنیف که توسط شقایق کمالی و دریادادور اجرا شده اند . قرار میدهم اولا  پی برده شود این  تصنیف تنها توسط عقیلی خوانده نشده و ثانیا این دو خواننده نیز هر چند اصیل خوان نیستند به دوستداران این تصنیف معرفی گردند .
        شقایق کمالی خواننده سوپرانو، در تهران به دنیا آمده است. او تحصیلات موسیقی خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آغاز نموده و سپس در آلمان و هلند به ادامه آن در رشته های آواز و تعلیم و تربیت موسیقی پرداخته است. او در کنار سیاوش بیضایی آهنگساز ایرانی از بنیان گذاران «گروه ترانه های محلی ایران» است که در سال1993 کار خود را برای معرفی و گسترش موسیقی محلی ایرا ن آغاز کرد. این گروه سپس با نام « آنسامل شهرزاد» با نوازندگان جدید (انوشا گلستانه: پیانو و اولریش پترمان: فلوت و کلارینت) به کار خود ادامه داد و تا به امروز کنسرتهای فراوانی در شهرهای اروپایی اجرا کرده است. شقایق کمالی هم اکنون در کنار حرفه خوانندگی به تدریس آواز و پیانو مشغول است.
      دریا دادور از یک خانوادهٔ شمالی (رشتی) درمشهد به دنیا آمد. اما در تهران رشد یافته‌است. تحصیلاتش را در زمینه موسیقی در سال ۲۰۰۰ در شهر تولوز فرانسه به پایان رسانید.دریا دادور ترانه‌ها و سبک‌های ایرانی را با اپرا و شیوه‌های غربی تلفیق کرده و سبک مخصوص به خودش را بوجود آورده‌است.دریا دادور به زبان‌های فارسی، فرانسوی و انگلیسی مسلط بوده و آهنگ‌های محلی را با تمام زبان‌ها و لهجه‌های مرسوم در ایران می‌خواند.در سال ۲۰۰۳ دریا دادور در اپرای رستم و سهراب که به رهبری لوریس چکنواریان برگزار شد در نقش تهمینه به اجرای اپرا پرداخت.در سال ۱۹۹۹ از کنسرواتوآر ملی تولوز فرانسه، موفق به دریافت مدال طلا در رشتة آواز لیریک می‌شود و سپس در سال۲۰۰۰ دیپلم حرفه‌ای‌اش را در رشتة آواز باروک اخذ می‌نماید.

 

اجرای کلیپ تصنیف وطنم توسط شقایق کمالی را از اینجا  و اجرای تصویری توسط دریا دادور را از اینجا دانلود کنید

 

 

 

اجرای وطنم با صدای سالار عقیلی:

یا

 

http://www.4shared.com/file/123266138/73841302/vatanam__donyaye-bi-setarehblogfacom_.html

یا

وطنم با صدای سالار عقیلی با  کیفیت بالا (حجم بالا):

 

http://www.4shared.com/file/105868678/7216a691/Vatanam.html?s=1


 

 
این خبر رو به نقل از سایت هنر و موسیقی بخونید تا بقیه شو بگم:


"پیمان سلطانی رهبر ارکستر ملل گفت وگویی با لی لا رضایی درروزنامه امتیاز کرده وبه انتقاد شدید از سالار عقیلی پرداخته  است. ماجرااز این قرار است که سلطانی آهنگ وطنم  با صدای سالار عقیلی را ساخته و تنظیم کرده و در حالی که حقوق این اثر متعلق به اوست سالار عقیلی آن را در مراسمهای مختلف اجرا کرده وحتی نامی از پیمان سلطانی نبرده است .

 سلطانی به روزنامه امتیاز گفته : سالار عقیلی آدم فرصت طلبی است وحق خواندن این قطعه را ندارد.اگر این کاررا ادامه بدهد به جرات می توان گفت او یک سارق هنری است .

 او همچنین گفته :من این قطعه را با خوانندگان دیگری همچون سینا سرلک وحسین علیشاپور اجرا کرده ام که بهترین اجرا توسط حسین علیشاپور بود.

 وی ادامه داده : من به صدا وسیما نامه زدم که از پخش آن جلوگیری شود ولی متاسفانه بازخوردی نداشت . وی دربخش دیگری همچنین بااشاره به این موضوع گفته : صدا وسیما به من رودست زد.

سلطانی همچنین گفته : در سال ۸۴قرار بود شجریان به همراه ارکستر ملل آن را درتخت جمشید اجرا کند اما نتوانستیم مجوز آن را دریافت کنیم .او که نیامد پذیرفتم با یک خواننده دیگری کار کنم و با یک اجرای تحمیلی با سالار عقیلی کار کردم .

 همچنین قراربود علیرضا قربانی این قطعه را اجرا کند ولی در آن زمان دفتر موسیقی با او مشکل داشت "

و اما بقیه ش:


شناسنامه ی این آهنگ رو برای اطلاع دوستان عرض می کنم ترانه ی این آهنگ
سروده ی  مرحوم "بیژن ترقی" میباشد و آهنگساز اون "آلفرد ژان باتیست لومر"
است و پیش از آنکه جناب سلطانی آنرا  بسازند و تنظیم کنند ساخته و تنظیم شده بوده!

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۸ساعت 13:11  توسط